Google Bilgi Talep Eden Güvenlik Güçlerinden Para İsteyecek

Ülkelerin güvenlik güçleri, şüpheli kişilerin takibi ve delillerin toplanması için her yıl Google’a onbinlerce veri talebi ile gidiyor. Birçok ülkeden gelen veri talepleri, firmanın bu alana önemli bir miktar kaynak ayırmasını gerektiriyor. Bu yüzden Google’dan veri isteyen güvenlik güçleri artık para ödemek zorunda. 

Google tarafından yayınlanan duyuru, firmadan veri talep eden güvenlik güçlerinin taleplerinin bir bedel karşılığında yerine getirileceğini duyurdu. Özel olarak hazırlanan fiyat tablosunda, talep edilen verinin boyutu ve türüne göre farklı fiyatlandırmalar bulunuyor. 

Şu anda yayınlanan fiyat listesi dolar üzerinden ücretlendirilmiş durumda. Bu listeye göre en ucuz olan seçenek, 45 dolar fiyatıyla temel kullanıcı verileri olarak belirlenmiş. Kullanıcıların daha ayrıntılı verilerine sahip olmak için ise 150 dolardan 245 dolara kadar değişen ücretleri ödemek gerekiyor. Ayrıca firmanın destek olması gereken yöntemler varsa, bunlar için de 60 dolarlık bir ücret belirlenmiş. 

Google, 2019’un ilk 6 ayında 75 bin civarında veri talebinde bulunulduğunu bildiriyor. Yıl boyunca ortalama 150 bin veri talebi ile uğraşmak, Google’ın önemli bir miktar kaynağı bu işe ayırmak zorunda olması demek. Ücretli veri talebinin ise bu masrafların kapatılması için gerekli olduğu belirtiliyor. Listedeki bazı işlemlerin çok daha pahalıya patladığını ama Google’ın bunları 60 dolar gibi makul ücretlere yaptığı söyleniyor.

Gelen veri taleplerinin üçte biri Amerika Birleşik Devletleri çıkışlı olduğundan, fiyatlar dolar üzerinden yayınlansa da, ilerleyen zamanlarda diğer ülkelere göre fiyatlandırmalar da gelebilir.

Diğer firmalar da Google’ı takip edip, kendilerinden talep edilen veriler için para istemeye başlarsa şaşırmamak gerekiyor.  

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top