Google’ın Arama Sonuçlarında Manipülasyon Yaptığı Ortaya Çıktı

 Amerika’da Google ve ana şirket Alphabet üzerinde yapılan genişletilmiş denetimler, arama sonuçlarının beklenenden daha fazla manipüle edildiğini ortaya çıkardı.

The Wall Street Journal’da yayınlanan makaleye göre, firmanın arama sonuçları belli kişi ve kuruluşlara avantaj sağlayacak şekilde düzenlenebilir. Bu avantajlar genellikle Google’ın ana partnerlerini etkileyecek şeyler oluyor.

Google “Arama sonuçlarının listelenmesinde ve kriterlerin belirlenmesinde insanların görev almadığını” söylese de, edinilen bulgular aksini işaret ediyor. Otomatik tamamlamaların sunduğu seçeneklerin düzenlenmesi, arama bilgilerinin değiştirilerek girilmesi, gerçekleştirilen aramada öncelikle benzer içerik sunan partner bir şirketin öne çıkarılması gibi durumlar mevcut.

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletler tarafından gerçekleştirilen denetimler, eskisinden daha kapsamlı bir şekilde yapılıyor. Neredeyse her eyaletten gelen savcılardan oluşan bir ekip, Eylül ayından beri Google üzerinde “güven” araştırması yürütüyor. Ekibin başındaki başsavcı Ken Paxton bu araştırmanın reklamcılık alanı üzerinde yapıldığını söylemişti. Paxton “Eğer bizi başka yerlere götürecek olan ipuçları ile karşılaşırsak, kesinlikle bunları da öne çıkarıp, araştırmamızı başka yönlere doğru da genişletebiliriz” açıklamasını yaptı.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top