Güney Kore'deki şampiyonaya başörtüsüz katılan İranlı sporcu kayıp

Dikkat! bu haber “HABER 3” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

İranlı kaya tırmanışçısı Elnaz Rekabi’nin, Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen Asya Kaya Tırmanma Şampiyonası’nın final ayağında başörtüsüz olarak yarışmasının ardından erkenden ayrıldığı bildirildi.

Rekabi’nin bu hareketi ile 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındığı sırada hayatını kaybetmesiyle patlak veren gösterilere destek amacıyla yaptığı tahmin ediliyor.

Farsça haber siteleri Rekabi’nin ayrılmaya zorlanmış olabileceğini ve İran’da tutuklanabileceğini bildirdi. Fakat Tahran bu iddiaları reddetti. İran’ın Güney Kore Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada Rekabi’nin salı sabahı ekibin diğer üyeleri ile birlikte uçakla Seul’dan ayrıldığını açıkladı.

BBC Farsça servisi isimsiz bir kaynağa dayandırarak İranlı yetkililerin Rekabi’nin cep telefonu ve pasaportuna el koyduğunu aktardı. Rekabi’nin daha önce çarşamba günü dönmesinin planlandığını fakat bunun erkene alındığı ileri sürüldü.

Iran Wire ise Rekabi’nin planlanandan bir gün önce ayrılmış olmasının sebebinin, ülkeye döndüğünde havalimanında meydana gelebilecek olası protestoları engellemek amacıyla olabileceğini aktardı.

Federasyon yetkilileri Rekabi’nin bir haftalık etkinliğin önceki bölümlerinde başörtüsü ile mücadele ettiğini, final aşamasında ise sadece saç bandı kullandığını belirtti.

Euronews Türkçe’deki habere göre yetkililer müsabaka kuralları arasında kadınların başörtüsü takması ya da takmaması ile ilgili bir madde bulunmadığı Rekabi’nin bu kararının ise ancak gelen soruların ardından fark edildiğini aktardı.

İranlı sporcu müsabakayı dördüncü sırada tamamladı.

Kaynak :
https://www.haber3.com/dunya/guney-koredeki-sampiyonaya-basortusuz-katilan-iranli-sporcu-kayip-haberi-6100033

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top