Haiti dünyadan askeri yardım istedi

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Haiti’de Devlet Başkanı Jovenel Moïse’nin uğradığı suikast sonrası hayatını kaybetmesinin ardından yürütülen soruşturmalara şaibe karışması ülkede kaosu tetiklemişti. 

Moïse’nin ardından göreve gelen Başbakan Ariel Henry’e yönelik iddialar sokaklarda protestoları şiddetlenirken çete savaşları ülkedeki açlık krizinin de derinleşmesine neden oldu. 

Haiti’de, güçlü çeteler eylül ayından bu yana ana akaryakıt terminalini bloke ederek su ve yiyecek gibi temel kaynakların halka ulaşmasına engel oluyor. 

Haiti hükümeti, “büyük bir insani kriz riski” nedeniyle Başbakan Ariel Henry’ye silahlı yardım talep etme yetkisi verdi.

Ülkedeki Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric ülkedeki son duruma ilişkin açıklamasında, “Haiti’deki güvenlik durumu, bunun Haiti halkı üzerindeki etkisi, özellikle insani alanda işimizi yapma yeteneğimiz üzerindeki etkisi konusunda son derece endişeliyiz” ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel’in aktardığı bilgiye göre ABD, Haiti’deki yakıt dağıtımını yeniden sağlamak için insani bir koridor talebini değerlendiriyor. 

Ayrıca ABD, güvensizlik nedeniyle Haiti’deki vatandaşlarına ülkeyi acilen terk etmek çağrısı yaptı. 

 

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/haitide-neler-oluyor-haber-194474

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top