Hindistan Telefon pazarında Amerika’yı Geçti

Geçtiğimiz hafta Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmalara göre, dünya çapında akıllı telefon pazarında Çin’in ardından gelen Hindistan oldu. Hindistan, 2019 yılında 158 milyon akıllı cihazı kullanıcılarına sunmayı başardı. 

Hindistan’ın akıllı telefon pazarındaki payının büyümesinde en büyük etkiyi ise, Çin’den çıkan akıllı telefonlar sağladı. Hindistan’ın 2019 yılında sattığı telefonların yüzde 72 gibi büyük bir kısmını Xiaomi, Oppo, Vivo gibi Çin telefonları oluşturdu. Orta segment, uygun fiyatlı akıllı cihazların Hindistan’ın akıllı telefon pazarında gelişme kaydetmesinde oldukça etkili olduğu söyleniyor. 

Hindistan’ın telefon pazarındaki payının artmasında etkili olan Çin markaları, bu sayede kendi pazarlarında da büyüme kaydetmeyi başardı. Xiaomi’nin Hindistan pazarı, kendi ülkesi olan Çin’i geçerek, firmanın en büyük olduğu pazar haline geldi. Apple’da Hindistan pazarında büyüme gösterdiğini açıklayan markalardan. Firmaya göre iPhone XR modelinin düşük fiyatı ve iPhone 11 serisi sayesinde Hindistan’da büyüme gerçekleştirildi. Güney Koreli Samsung ise 2019 yılında pazardaki satışlarında, diğer markaların aksine, yüzde 5 azalma gerçekleştiğini belirtti.

Hindistan’ın artan nüfusu ile birlikte, akıllı telefon pazarında büyümeye devam etmesi bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin geçerek ikinci sıraya oturan pazar, üreticilerin planlarını yaparken dikkatini verdiği ülkelerden birisi olmaya devam edecek.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top