Hoparlörde Kablosuz Özgürlük Dönemi

Siz müziğinizi nasıl dinliyorsunuz bilmiyorum. Ben kendimi son 6-7 yıldır azılı bir Hi-Fi (high fidelity) tutkunu olarak adlandırıyorum. Yani bir müziğin nasıl kaydedilmişse, aslına en uygun bir şekilde alabilmek için en iyi ekipmanları yıllar süren çabalar sonrasında elde ettiğimi söyleyebilirim. Bu yolculukta eskiden koca koca amfiler, belki pikaplar ve CD çalıcılar, pahalı bağlantı kabloları ve bilumum aksesuarlar, uğramak zorunda olduğunuz duraklar olurdu. Peki bugün? Bugün de aslında bu tarz bir zincir kurmak hala tercih ediliyor. Fakat artık insanların müzik dinleme alışkanlıkları değiştikçe, kendileri için daha özgür bir ortam yaratmaya başlamaları dikkat çekiyor. Bu noktada da devreye bluetooth üzerinden bağlantı yapılabilen aktif hoparlörler devreye giriyor.

Saniyeler içinde bağlantı

Hepimizin evlere kapandığı, evlerden yeni yeni çıkmaya başladığı bu dönemde, evdeki hayatımızı güzelleştirmeye koyulduğumuzu varsayıyorum. Bu güzelleştirmenin en önemli basamaklarından biri de müzik… Şu anda müziği en yoğun şekilde dinleyiş şeklimiz, neredeyse tamamen online müzik servisleri üzerinden gerçekleşiyor. Hal böyle olunca akıllı telefonumuz ya da tabletimizi bağlayacağımız bir hoparlör şart. Yukarıdaki hi-fi ekipmanına yani entegre amfi hiç ihtiyaç duymayacağınız bir hoparlör olan AudioEngine HD6, aktif; yani kendi içerisinde barındırdığı dahili analog güç amplifikatörü ve 24 bitlik DAC (dijital sinyalleri analog sinyale dönüştüren çip) sayesinde,  yüksek çözünürlüklü müzik için size olanak sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey telefonunuzun bluetooth ayarlarından AudioEngine HD6’yı eşleştirmeniz olacak. aptX™ HD standardını kullanan bu hoparlörlerle en hızlı tarafından, saniyeler içinde müziğin en yüksek çözünürlüklü hali sunuluyor.

Analog bağlantı imkanı

Tabii ki her şey yalnızca kablosuz ve bluetooth bağlantıyla sınırlı değil. AudioEngine HD6’nın arkasındaki standart girişler sayesinde pikap/CD çalar, bilgisayar ve optic girişi sayesinde televizyon bağlantısına kadar her türlü kablolu bağlantı opsiyonları da bulunuyor.

HD6’yla masaüstü hoparlörlerinden sıyrılıp, Hi-Fi alanına adım atan AudioEngine, bas, mid ve tiz seslerinde oldukça geniş bir detay imkanı sunuyor dinleyenlerine. Özellikle alt frekans dediğimiz bas seslerinde boyutlarının çok ötesinde bir işe imza atan HD6, sahne genişliğiyle de fark yaratan bir ses veriyor.

Yine değinilmesi gereken bir diğer nokta, bu ürün, her ne kadar evlerimizde kullanacağımız bir near field (yakın alan) hoparlörü olsa da, ofislerde de tercih edilebilirliğiyle de öne çıkıyor. Tasarım anlamında da yarattığı retro-modern dizaynıyla HD6, ofisler için de tek başına bir sistem kurulumu için doğru bir karar gibi duruyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top