Huawei ile Almanya Arasında Gerginlik Bir Misillemeye Sebep Olabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle Huawei üzerinde yoğunlaşan Çin ambargosunda, diğer Avrupa ülkelerini de yanında istediği bilinen bir gerçek. Bu ülkelerden birisi olan Almanya ile Huawei arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı bile.

Almanya doğrudan Huawei adını vermese de, Çin merkezli şirketlerin 5G konusunda güven vermediğini söyledi. Bu sözlerin üzerine Çin, Almanya Büyükelçisi Wu Ken tarafından yapılan açıklama ile sert bir cevap verdi.

Wu Ken tarafından yapılan açıklama, Huawei’ye karşı alınan bu tavrın karşılıksız bırakılmayacağı yönünde oldu. Eğer Huawei 5G ekipmanların tedarikçisi olarak devre dışı bırakılırsa, Çin’in misillemede bulunacağını ve Mercedes, BMW gibi Alman asıllı otomobillerin güvensiz ilan edileceği belirtildi. Çin’de satılan Alman araçların sayısının milyonları bulduğu düşünülünce bu oldukça ciddi bir tehdit. 

Huawei, kendisine yöneltilen casusluk suçlamalarının doğru olmadığını her defasında dile getiriyor. Çin hükümeti de olası bir dışarıda bırakılma durumuna hazırlık olduğunu ve asılsız iddialara karşı alınan önlemlere kayıtsız kalınmayacağını açıkça belirtiyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top