Huawei Yaptırımlar Karşısında Hazırlıklı Olduğunu Söylüyor

Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan Çin ambargosu ve casusluk suçlamaları yüzünden birçok problem yaşayan Huawei, bütün bunlara rağmen akıllı telefon satışlarını arttırmayı başarmıştı. Şirketin piyasaya yeni sürdüğü telefonlarda Google uygulama ve hizmetlerini kullanamaması konusu ise akıllarda birçok soru işareti bulunduruyor.

Huawei’nin başkanı Ren Zhengfei konu hakkında yöneltilen sorulara “Google ile bir işbirliği sağlanamaması durumunda çok iddialı bir yedek planımız var” cevabını verdi. Bu planın ne olduğundan bahsetmemiş olsa da, kendi geliştirdikleri HarmonyOS ve Huawei Mobil Servisleri platformundan bahsediyor olma ihtimali oldukça yüksek.

Huawei’nin alternatif platform olarak sunduğu Huawei Mobil Servisleri (HMS) 50 binden fazla uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Daha popüler olan Google Play Store’un yanında küçük bir sayı olsa da, her geçen gün içeriği geliştirmek için çalışmalar devam ediyor. 

Gelen haberlere göre 1 milyon geliştiricinin desteğini alan HMS ekosisteminin genişlemesini sağlayacak geliştiricilere ödenmesi için 1 milyar dolarlık bir fon oluşturulması da Huawei’nin planlarının arasında.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top