Huawei’nin ABD Geçici Lisans Programı 45 Gün Daha Uzadı

Çinli teknoloji firması Huawei ile ABD yönetimi arasındaki gerginlik tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Huawei’nin tüm dünyayı dinlediğine dair iddialar ile ortaya çıkan Amerika hükümeti, diğer yandan firmanın ABD şirketleriyle iş yapmasına izin veren geçici lisans süresini üçüncü kez uzatmaya karar verdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’nin Amerikan şirketleri ile ticaret yapmasını engelleyecek bir ambargo başlatmış, kısa bir süre sonra ise ABD hükümeti Huawei için geçici bir lisans programı başlatarak, geçici lisans süresi boyunca iş yapma izni vermişti. İlk olarak 19 Ağustos tarihinde başlayan bu lisansın süresi 3 ay olarak belirlendi. 

18 Kasım tarihinde sona eren ilk lisansın ardından, ABD tarafından ikinci kez uzatılan anlaşma, önümüzdeki günlerde sona eriyor. Sürenin sona ermesi ile birlikte ne yapılacağı merak edilirken, ABD Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklama ile geçici lisans programının 45 gün daha uzatılmasına karar verdiğini duyurdu. 

Önceki 3 aylık sürelere oranla, yalnızda 1.5 ay gibi bir süre uzatılan geçici lisans sonrasında ne tür bir hareket alınacağı henüz bilinmiyor. Huawei, Google ürünlerini kullanamayan akıllı telefonları geliştirme konusundaki çalışmalarına devam etse de, ABD’nin uyguladığı ambargonun etkileri artacak gibi gözüküyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top