İbrahim Kalın, Jake Sullivan ile görüştü! Kritik görüşmede F-16 mesajı

Dikkat! bu haber “tv100 Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, görüşmede ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, savunma sanayi ve enerji alanında iş birliği, Ukrayna’daki savaş, Ege ve Akdeniz ile diğer bölgesel konular ele alındı. F-16 tedarik ve modernizasyon talebinin ABD Kongresi tarafından onaylanma sürecinin koşulsuz bir şekilde tamamlanması konusunda Türkiye’nin beklentilerinin dile getirildiği görüşmede, ABD yönetiminin bu süreçteki desteğinden duyulan memnuniyet ifade edildi.
Ukrayna savaşı
Ukrayna’daki savaşın derinleşmesi ve şiddetinin artmasından duyulan endişenin aktarıldığı görüşmede, bu savaşın küresel barış ve istikrar, ekonomi, enerji ile gıda güvenliği alanlarında oluşturduğu tahribatın hafifletilmesi için her türlü diplomatik çabanın önem arz ettiğinin altı çizildi.
Tahıl sevkiyatı 
Görüşmede, Türkiye’nin bu süreçte tahıl sevkiyatına ilişkin İstanbul Mutabakatı’nın süresinin uzatılması dahil diplomatik çözüm girişimlerine kararlılıkla devam edeceği belirtildi. Ege ve Akdeniz’de Türkiye’nin meşru hak ve çıkarlarını korumakta tereddüt göstermeyeceği kaydedilen görüşmede, Yunanistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayan eylemlerine ve tahrik edici söylemlerine son vermesi gerektiği vurgulandı.

Kaynak :
https://www.tv100.com/cumhurbaskanligi-sozcusu-ibrahim-kalin-jake-sullivan-ile-gorustu-kritik-gorusmede-f-16-mesaji-haber-632553

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top