İran'da Evin Cezaevin'de yangın: Silah sesleri duyuldu

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – İran’da Mahsa Jîna Amini’nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından geçtiğimiz ay patlak veren protestolar sürerken, siyasi tutuklu ve protestocuların gönderildiği Evin Cezaevi’nde yangın çıktı. İnternette yayılan fotoğraflarda cezaevinden alev ve dumanların yükseldiği görüldü. Bölgeden gelen haberlerde patlama, silah ve alarm seslerinin duyulduğu yer aldı. 

Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolarda gözaltına alınan yüzlerce kişinin Evin Cezaevi’ne gönderildiği aktarılıyor. Hükümet karşıtı izleme grubu 1500tasvir’in paylaştığı görüntülerde, protestolarda en çok kullanılan sloganlardan “Diktatöre ölüm” sloganı da arka planda duyuluyor.

Devlet ajanslarına göre cezaevi binalarının birinde tutuklular binanın depo olarak kullanılan binasını ateşe verdi. Öte yandan BBC bunu bağımsız kaynaklardan doğrulayamadı. Resmi IRNA ajansı, yangının “çetelerin kaldığı” kısımda çıktığını yazarak, siyasi suçluların etkilenmemiş olabileceğini ima etti. Ajans, adını açıklamayan bir kaynağın “Durum tamamen kontrol altında” sözlerini de aktardı.

Cezaevine çevik kuvvet polislerinin ve itfaiyenin girdiği görülürken bazı kaynaklar özel kuvvetlerin de bölgede hazır bulunduğunu yazdı. Kolluk kuvvetleri cezaevine giden sokakları da erişime kapattı. Reuters’a konuşan bir görgü tanığı, tutuklu yakınlarının cezaevi kapısında toplandığını söyledi.

Siyasi tutukluların yanı sıra gazeteciler ve yabancı tutuklular da Evin Cezaevi’nde tutuluyor. İngiltere’ye gönderilen İngiltere-İran çifte vatandaşı Nazenin Zaghari-Ratcliffe de orada tutulmuştu.

‘TUTUKLULULAR İŞKENCEYLE TEHDİT EDİLİYOR’

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre cezaevi idaresi tutukluları işkenceyle tehdit ediyor, süresiz tutukluluk ihtimaliyle göz korkutuyor, uzun sorgulama süreleri uyguluyor ve tutuklulara yeterli sağlık hizmetine erişim hakkı vermiyor. Geçen yıl Ağustos ayında Adalet-i Ali (Ali’nin Adaleti) adlı bir hacker grubu, cezaevinin güvenlik kamerası görüntülerini yayınlamış, görüntülerde gardiyanların tutukluları darp ettiği ve kötü muameleye maruz bıraktığı yer almıştı. (BBC Türkçe)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/iranda-evin-cezaevinde-yangin-silah-sesleri-duyuldu-haber-1585035

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top