İsrail'den Filistinlilere saldırı: 13 yaralı

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Filistinliler, Batı Şeria’nın Nablus kentinin güneyi ve doğusundaki Beyta ve Beyt Decen beldeleri ile Kalkilya kentine bağlı Kefr Kaddum beldesinde cuma namazının ardından Yahudi yerleşim birimlerine karşı yürüyüşler düzenledi. İsrail güçleri gösterileri bastırmak için kauçuk kaplı mermi, ses ve gaz bombaları kullandı.

Kafr Kadum Halk Direnişi Koordinatörü Murad Şitevi, İsrail ordusunun Kalkilya kentinin doğusundaki haftalık yürüyüşe katılanlara müdahalesi sonucu 13 Filistinlinin kauçuk kaplı mermiyle yaralandığını, onlarca Filistinlinin gazlardan etkilendiğini belirtti.

Nablus kentindeki Filistin Kızılay Acil Servis Müdürü Ahmed Cibril de yaptığı yazılı açıklamada, Beyta beldesinde çıkan olaylarda 18 Filistinlinin atılan gazdan etkilendiğini aktardı.

Nablus’un doğusundaki Beyt Decen köyünde de benzer olaylar yaşandı.

YASA DIŞI YERLEŞİM BİRİMLERİ

Filistinliler bölgede yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma namazından sonra protestolar düzenliyor.

İsrail güçleri protestoculara, gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/israilden-filistinlilere-saldiri-13-yarali/715810

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top