Kafa Travmasının Etkilerini Azaltacak Yeni Bir Materyal Geliştirildi

Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi, HRL Laboratuvarları ve ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı’nın ortak olarak yürüttüğü çalışmalar sonucu geliştirilen yeni malzeme, normal bir köpüğe göre yüzde 27 daha fazla enerji emme yeteneği ile güvenliği yeni bir seviyeye çıkarıyor.

Mikro örgü yöntemi ile geliştirilen malzemeye dair makale Matter dergisinde yayınlandı. Polistirene göre yüzde 27 daha fazla enerji emen malzeme, tekrarlanan darbelerde ise yüzde 48 daha fazla enerji emme yeteneğine sahip.

UV ışınlarının bir sıvı içerisine yansıtılması işlemi uygulanan malzeme, yapıların yansıtma aracılığı ile katılaşması ile oluşuyor. Bu işlemi farklı alanlarda kullanılacak malzemeler için değiştirebilmek de mümkün. 

Yeni materyalin amerikan futbolu gibi sert spor dallarının yanı sıra, beyzbol, bisiklet, motosiklet gibi kask gerektiren spor dallarında çok faydalı olacağı söyleniyor. Bunlara ek olarak, askerlerin kullandığı kaskların da tekrarlanan darbelere karşı dayanıklı olması gerektiği fakat şimdiye kadar geliştirilen tasarımların dayanıklılık, toplu üretim ve maliyet açısından çok da avantajlı olmadığı belirtiliyor. “Teknolojimiz kasklar için bir devrim olabilir. Bu kasklar hem daha güvenli hem de hava akışı sağlaması sayesinde daha rahat bir kullanım sunuyor.”

Patenti alınan mikro örgü malzemenin kasklar üzerinde uygulanması için çalışmalar devam ediyor. Araştırmanın bir sonraki adımının ise bu malzemenin askeri alanda kullanımı olacağı söyleniyor. Yine de araştırmacılar bu malzemenin kullanıcıyı her darbeden koruyan sihirli bir kalkan olmadığı konusunda uyarıyor.

“Bu malzemeyi kullanan kaskları giyenler tabi ki güvende olacaktır, fakat tamamen hasar görmez oldukları duygusuna kapılmamaları gerekiyor. En muhteşem kask bile sizi her yaralanmadan koruyamaz. Bu yüzden kendinizi tehlikeye atmaktan kaçının.”

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top