Kanada, 10 bin İran Devrim Muhafızının ülkeye girişini yasakladı

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İran’a karşı yeni göçmenlik önlemleri getirdiklerini ve bunun da 10 bin Devrim Muhafızları üyesinin Kanada’ya girmesinin sonsuza kadar yasaklanacağı anlamına geldiğini söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Justin Trudeau, Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland ile birlikte Ottawa’da düzenlediği basın toplantısında, İran Devrim Muhafızları (IRGC) üyeleri de dahil olmak üzere İran devletinin üst düzey üyelerinin Kanada’ya girmesine getirilen yasağı, “sonsuza kadar kalıcı” olarak nitelendirdi.

Kararın, IRGC’nin en üst düzeydeki üyelerinden başlayarak yüzde 50’sini kapsadığını, bunun da kabaca 10 bin devrim muhafızı anlamına geldiğini söyleyen Trudeau, “Bu acımasız rejimi yıkmak için elimizdeki en güçlü araçları kullanıyoruz. Göç ve Mülteci Koruma Yasası’nın, yalnızca rejimlerin savaş suçları veya soykırım işlemesi gibi ‘en ciddi durumlarda’ kullanılan güçlü hükümleri, bu kararın uygulanmasında kullanılacak” dedi.

YAPTIRIMLARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN 76 MİLYON DOLAR BÜTÇE AYRILDI

Justin Trudeau karara ek olarak, Kanada’nın daha önce İran’a koyduğu yaptırımların büyük ölçüde genişletileceğini de belirtti.

Trudeau, geçmişte Bosna ve Ruanda’da yaşanan katliamlar için kullanılan Göç ve Mülteci Koruma Yasası’nın ilgili yaptırımlarının uygulanabilmesini sağlamak ve “Kanada’nın yaptırım uygulama kapasitesini güçlendirmek” için 76 milyon dolar bütçe ayrıldığını da ifade etti.

Kanada Başbakanı Trudeau, “Bu bütçe, yaptırım uygulanan bireylerin varlıklarını dondurmak ve el koymak için daha hızlı hareket edebilmemizi sağlayacak. Aynı zamanda Global Affairs Canada’da yeni bir yaptırım bürosunun kurulmasını ve Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP’nin bu amaçla ihtiyacını destekleyecektir” diye konuştu.

‘REJİM TERÖRİZMİN DEVLET BAZINDA SPONSPORU’

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland de Kanada’nın, “İran rejimini terörizmin devlet bazında sponsoru” olarak gördüğünü vurguladı ve Devrim Muhafızları’nı da “terörist örgüt” olarak adlandırdı.

Freeland, “İran, baskıcı, teokratik ve kadın düşmanıdır. Devrim Muhafızları liderliği de teröristtir” değerlendirmesinde bulundu.

Kanada federal hükümeti, geçen pazartesi günü aldığı bir kararla, İran yönetiminin üst düzey 25 yetkilisine ve İran’ın ahlak polisi de dahil olmak üzere 9 kuruluşuna karşı yeni yaptırımları duyurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/kanada-10-bin-iran-devrim-muhafizinin-ulkeye-girisini-yasakladi-haber-1584026

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top