Kasırgaya dönüşmesi beklenen Julia Fırtınası, Nikaragua'ya ilerliyor

Dikkat! bu haber “Cumhuriyet” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

ABD merkezli Ulusal Kasırga Merkezi yaptığı açıklamayla, saatte 64 kilometre hıza ulaşan Julia Fırtınası’nın, pazar sabahı Nikaragua’ya ulaşmadan önce şiddetini artıracağını ve Nikaragua’nın kıyı kesimi ile Kolombiya’nın Providencia ve San Andres adalarında kasırga uyarısının bulunduğunu duyurdu.

Açıklamada, hafta sonu Orta Amerika’da yaşamı tehdit eden ani sel ve çamur sellerinin oluşabileceği uyarısında bulunuldu.

Nikaragua Ulusal Afet Önleme Sistemi, Julia Fırtınası nedeniyle ülke çapında sarı alarm durumuna geçildiğini, fırtınanın en yüksek 95 kilometre hıza ulaştığı ve ülkeye 550 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi.

Nikaragua’da 800 binden fazla kişiyi tehdit eden Julia Fırtınası nedeniyle ülkenin Karayip sahilindeki çeşitli bölgelerden insanların tahliyesi devam ediyor.

Yetkililer, toprak kayması ve sel için zayıf konumdaki 205 kritik noktada yaşayan 68 binden fazla kişi için 345 barınak merkezi planlıyor.

Julia Fırtınası, Nikaragua’nın batısında bulunan Kolombiya’ya ait San Andres ve Providencia adalarını da tehdit ediyor.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yüksek alarm durumundayız. Julia Fırtınası’nın bir kasırgaya dönüşmesi ve gece 7 ile 9 arasında San Andres’e ulaşması kuvvetle muhtemeldir. Tüm otel altyapısı, savunmaz durumdaki halka barınacak yer açmalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak :
https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/kasirgaya-donusmesi-beklenen-julia-firtinasi-nikaraguaya-ilerliyor-1990217

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top