Kuzey Kore'den 25. füze denemesi

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

  Uluslararası kamuoyunun tepkileri ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen ardı ardına füze denemeleri gerçekleştiren Kuzey Kore bir kez daha bölgede gerilimi artırdı.

Japonya hükümetinden yapılan açıklamada, Pyongyang’ın Japon Denizi istikametine doğru 2 yeni füze ateşlediği bildirildi. Japonya Savunma Bakanı Yardımcısı Toshiro Ino, füzelerin 100 kilometre irtifada 350 kilometre yol aldıktan sonra Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü söyledi.

Uçak ve gemilere yönelik bir hasar tespit edilmediğini de kaydeden Ino, hükümetin füzelerin denizaltından fırlatılan balistik füzeler olma ihtimalini değerlendirdiğini açıkladı.

Pyongyang’ın eylemlerinin “Japonya’nın, bölgenin ve uluslararası toplumun barış ve güvenliğini tehdit ettiğini” ifade eden Ino, “Bu nedenle füze denemelerini şiddetle kınıyoruz” dedi.

  Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin füzeleri yerel saatle 01.47 ve 01.53 sıralarında ateşlediğini duyurdu.

Güney Kore ordusu ise, fırlatılan füzelerin kısa menzilli balistik füze olduğunu bildirdi.

Son gelişme ile birlikte Pyongyang’ın bu yılın başından beri gerçekleştirdiği füze denemelerinin sayısı 25’e yükseldi.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/kuzey-koreden-25-fuze-denemesi/715955

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top