Microsoft Xbox Patronuna Göre Asıl Rakipler Amazon ve Google

Microsoft’un yeni nesil ile birlikte oyun alanında yaptığı çalışmalarda, en büyük rakibi olarak Sony ve Nintendo gibi oyun odaklı firmaları göreceği düşünülse de, Phil Spencer farklı düşünüyor. Spencer’a göre Sony ve Nintendo bulut yapısını oluşturup mücadeleye dahil olamayacak.

Spencer, konu hakkında yaptığı açıklamada “Nintendo ve Sony’den bahsediyorsak, onlara çok büyük saygım olsa da, asıl rakipler olarak Amazon ve Google’ı gördüğümüzü söylemem gerekiyor.” diyor. “Onlara saygısızlık olarak söylemiyorum elbette ama geleneksel oyun firmalarının farklı bir yerde olduğunu düşünüyorum. Belki de Azure sistemini tekrardan ortaya çıkarabilirler fakat biz bu sisteme on milyarlarca dolar harcayarak geliştirdik bile.”

Microsoft bir süredir oyun ile ilgili çalışmalarını Xbox konsolundan öteye taşımak üzerine yoğunlaşmış durumda. Yazılım devinin şu an dünya çapındaki milyarlarca oyuncuya, bulut oyun sistemini kullanarak ulaşmaya çalıştığı biliniyor. Google’ın Stadia hizmetine rakip olan bulut oyun sistemi xCloud ise bu yılın ilerleyen zamanlarında tamamen hizmete girmiş olacak.

Aslında Spencer’ın Amazon ve Google’ı asıl rakipleri olarak gördüğünü söylediği ilk konuşma bu değil. Daha önce yaptığı açıklamalarda, oyun sektöründe “kaç konsol sattığımız önemli değil” demiş ve diğer konsol üreticileri ile bir savaşa girmeyi planlamadıklarını söylemişti. “Amazon ve Google’daki insanlar 7 milyar insanı oyun dünyasına çekecek çalışmalara odaklanmışken, bizim formatlar üzerinden yürütülen bir savaşa girmemizi istemiyorum.” 

Bulut oyun henüz uzak bir gelecek gibi gözükebilir. Sony ve Microsoft gibi firmaların geleneksel oyun konsolları Playstation 5 ile Xbox Series X’i bu yıl içerisinde çıkaracağını düşünürsek, daha da uzun bir zaman bekleyebileceğimizi düşünebiliriz. Nintendo’nun yeni Switch ve Switch Lite modelleri ile diğer rakiplere kafa tuttuğu bir dönemde, cihaz satışlarının devam edeceği gerçeği değişmiyor. 

Bugün Phil Spencer’ın biraz fazla acele bir yorum yaptığını söylemek mümkün, fakat ilerleyen yıllarda, bulut oyunculuk hayatımıza daha fazla girdiğinde, bu sözleri farklı bir ışık altında görme ihtimalimiz çok büyük. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top