NASA Deneysel Elektrikli Uçağı Maxwell X-57’yi Tanıttı

Elektrikli araç sektörü hızla gelişirken, akla ilk gelenler otomobiller olsa da, NASA tarafından gösterilen yeni deneysel elektrikli uçak, bu alanda farklı araçların da olabileceğini hatırlatıyor.

Geçtiğimiz ekim ayında ilk prototipi NASA’ya teslim edilen Maxwell-57, İtalyan yapımı P2006T modeli uçağın modifiye edilmiş hali. Modifikasyon II ya da Mod II adıyla da anılan bu uçak, geleneksel içten yanmalı motoru daha sessiz, daha etkili ve çevre için daha yararlı olan elektrikli sistem ile değiştiriyor. 

NASA’nın ticari işletmeler tarafından da kullanılmasını amaçladığı uçak 14 elektrikli motora sahip. Gelecekte Mod III ve Mod IV modellerinin de çıkarılması planlanan bu uçakların mürettebat ve kargo taşıması planlanıyor.

NASA’nın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde proje müdürü olan Brent Cobleigh “Şu anki hedefimiz 2020 yılının sonlarına doğru bu uçağın uçuş testlerini tamamlamak.” diyor. Mod II üzerindeki testler tamamlandıktan sonra Mod III ve Mod IV aşamalarına da geçiş yapılacak.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top