Pentagon'a mektup gönderildi: Musk'tan Ukrayna'yı kızdıracak karar

Dikkat! bu haber “Haber Türk” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

YIL SONU MALİYETİ 100 MİLYON DOLARA ULAŞABİLİR

YIL SONU MALİYETİ 100 MİLYON DOLARA ULAŞABİLİR

“FİNANSE EDECEK DURUMDA DEĞİLİZ”

“FİNANSE EDECEK DURUMDA DEĞİLİZ”

UKRAYNA – MUSK GERGİNLİĞİ

UKRAYNA – MUSK GERGİNLİĞİRusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar devam ederken, 30 Eylül’de Ukrayna’nın dört bölgesi Rusya tarafından ilhak edilmişti.
Musk, Twitter hesabından Ukrayna-Rusya barışına ilişkin şu anketi düzenlerken kullanıcılardan “evet” ya da “hayır” yanıtı vermelerini istemişti;
“Rusya-Ukrayna barışı
– BM gözetiminde ilhak edilen bölgelerin seçimlerinin yeniden yapılması. Rusya, eğer halkın iradesi buysa gitmeli.
– Kırım, resmen Rusya’nın bir parçası olarak tanınmalı.
– Kırım’a su temini güvence altına alınmalı.
– Ukrayna tarafsız kalmalı.”
Musk, kısa bir süre sonra yaptığı ankette ise kullanıcılara “O zaman şunu deneyelim: Rusya’nın mı yoksa Ukrayna’nın mı parçası olduklarına Donbas ve Kırım’da yaşayan insanların iradesi karar vermeli” sorusunu yöneltmişti.
Musk’ın anketleri sosyal medyada tartışma yaratırken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de sorduğu soruyla Musk’a yanıt verdi.
Zelenskiy, sosyal medya hesabından kullanıcılara “Hangi Elon Musk daha çok seviyorsunuz? Ukrayna’yı destekleyen ya da Rusya’yı destekleyen?” sorusunu sormuştu.
Gelen tepkileri umursamadığını dile getiren Musk, “Rusya, Ukrayna’nın 3 katından fazla nüfusa sahip, bu yüzden Ukrayna’nın tamamen bir zafer kazanması pek olası değil. Milyonlarca insanın ölme ihtimalini umursuyorum. Eğer Ukrayna’da insanları önemsiyorsanız barışı arayın” demişti.
Şubat ayından Rusya’nın işgali sebebiyle Ukrayna’da internetin kesintiye uğradığı günleri hatırlatan Musk, “SpaceX, Starlink’i etkinleştirmek ve desteklemek için Ukrayna’da şu ana kadar 80 milyon dolara yakın para harcadı. Rusya’ya desteğimiz 0 dolar. Açıkçası, biz Ukrayna yanlısıyız” ifadelerini kullanmıştı.

STARLINK NEDİR?

STARLINK NEDİR?Starlink, SpaceX’in dünyanın yetersiz hizmet alan bölgelerine internet erişimini kolaylaştırmak için yıllardır üzerine çalıştığı uzay tabanlı bir sistem.
Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027’de tamamlanması hedefleniyor.
* Haberin görselleri Associated Press’ten servis edilmiştir.

Kaynak :
https://www.haberturk.com/pentagon-a-mektup-gonderildi-musk-tan-ukrayna-yi-kizdiracak-karar-3529187

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top