Peru'da savcılık, Devlet Başkanı Castillo'yu yolsuzluk yapmakla suçladı

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Peru’da başsavcılık, Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’ya yönelik bir suç örgütüne liderlik ettiği ve kamusal suçlar işlediği iddiasıyla anayasal olarak yolsuzluk yapmakla suçladı.

AA’nın Peru basınından aktardığı habere göre, Castillo’ya yönelik daha önce çeşitli suçlar işlediği iddiasıyla 5 kez soruşturma açan savcılık, bu kez Castillo’ya anayasal olarak yolsuzluk suçlamasında bulundu.

Devlet Savcısı Patricia Benavides, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ulusun Savcısı, Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’ya yönelik anayasal şikayetini öğleden sonra Cumhuriyet Kongresi’ne yazılı bölümler halinde sundu.” ifadesine yer verdi.

Savcılığın suçlamasının ardından Castillo’nun görevden alınmasına yönelik muhalefetin Kongre’de harekete geçebileceği belirtiliyor.

BEŞ SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR

Castillo hakkında ikisi bir “suç örgütünün” parçası olup olmadığının araştırıldığı beş cezai soruşturma yürütülüyor.

Castillo, sağcı aday Keiko Fujimori’yi sadece 44 bin oyla geride bıraktıktan sonra Temmuz 2021’de göreve başlamıştı ancak yolsuzluk iddiaları nedeniyle popülaritesi giderek düşüyor.

Cumhurbaşkanı Castillo, çeşitli dönemlerdeki açıklamalarında kendisine yönelik suçlamaları kabul etmemiş ve savcılığa ifade vermişti.

Ülkede 2016’dan bu yana 5 cumhurbaşkanı değişti.

Savcılığın başlattığı yolsuzluk suçlamalarına adı karıştığı gerekçesiyle muhalefet tarafından cumhurbaşkanlığından azli istenen Castillo’nun Kongre’de yapılan oylamalarda görevden alınma talebi reddedilmişti. (HABER MERKEZİ) 

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/peruda-savcilik-devlet-baskani-castilloyu-yolsuzluk-yapmakla-sucladi-haber-1584519

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top