Rusya: Petrol ambargosuna hazırlanıyoruz, kaynaklarımızı doğuya yönlendireceğiz

Dikkat! bu haber “Cumhuriyet” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus enerji kaynaklarına uygulayacağı ambargoya hazırlık yaptıklarını ve tüm kaynakları doğuya yönlendirerek ihracat potansiyelini koruyacaklarını belirtti.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, Rusya Enerji Haftası kapsamında basın mensuplarına konuşan Novak, “Bugün enerji sektörümüz istikrarlı. Evet, kritik altyapı tesislerinde (Kuzey Akım) sabotaj nedeniyle doğal gazda sorun yaşanıyor. Petrolde aralıktan itibaren, petrol ürünlerinde de Şubat 2033’ten itibaren olacak duruma hazırlık yapıyoruz. Bunun için kaynaklarımızı doğuya yönlendirme konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin dünyadaki ana enerji ortaklarından biri olmaya devam edeceğini umuyoruz” dedi.

Rusya’dan Avrupa’ya doğal gaz taşıyan “Drujba” boru hattındaki sızıntıyla ilgili soruyu cevaplayan Novak, “Anladığım kadarıyla orada bir teknik arıza oldu, ama galiba artık onarıldı” diye konuştu.

Novak, arızanın sabotaj sonucu meydana gelme ihtimaliyle ilgili soru üzerine, “Uzmanların bu olaya bakması, incelemesi ve raporlarını vermesi lazım” yanıtını verdi.

Kaynak :
https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/rusya-petrol-ambargosuna-hazirlaniyoruz-kaynaklarimizi-doguya-yonlendirecegiz-1991627

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top