Su Altı İnternet Kabloları Depremleri Tespit Edebiliyor

Kaliforniya Üniversitesi’nde görev alan Nathaniel Lindsey ve ekip arkadaşları, Pasifik Okyanusu içerisindeki 20 kilometre uzunluğunda bir fiber optik internet kablosunu geçici bir süreliğine sismik hareketleri takip edebilen alıcılara dönüştürdü.

Araştırmacılar bu sistem sayesinde su altında gerçekleşen 3.5 şiddetindeki depremi ve Kaliforniya sahilindeki yeni bir fay hattını tespit etmeyi başardı. 

Fiber optik kablolar bir çeşit ışığı transfer etme yeteneğine sahip ve Amerika’nın büyük bir kısmına internet hattı sağlayan büyük bir su altı ağı bulunuyor. Araştırmacılar akustik dağılım tespiti adını verdikleri yöntem ile bu ağı deprem tespitinde kullandılar. Sistem, kablolar boyunca ışık dalgaları gönderip geri dönüşü sırasında gerçekleşen hareket değişikliklerini tespit ve analiz etmek mantığıyla çalışıyor.

Dört günlük deney sırasında su altında gerçekleşen bir depremi ölçmeyi başaran ekip, aynı zamanda daha önce bilinmeyen bir fay hattına da rastladı. Su altında, özellikle şehirlerin altında kalan bölgelerde mesafe ölçümü zor olduğundan, fay hattının tam olarak nerede olduğu ise tespit edilemedi.

“Kuzey Amerika’nın batı kıyısında su içerisinde bulunan alıcıların sayısı tek elle sayılabilecek kadar az. Fakat okyanusta çok uzun bir kablo ağı bulunuyor ve bu sahip olduğumu alıcılardan daha fazla işe yarayabilir.”

İlk araştırmalar daha sığ bölgelerde, maksimum 100 metreye kadar derinliğe sahip yerlerde yapılmış. Araştırmacıların bir sonraki amacı bu tekniği daha derin bölgelerde tekrarlamak.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top