Ukrayna'dan İçkerya Çeçen Cumhuriyeti kararı

Dikkat! bu haber “Dünya Bülteni” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada’nın, İçkerya Çeçen Cumhuriyeti’ni “Rusya tarafından geçici şekilde işgal edilmiş” olarak tanıdığı bildirildi.

Yüksek Rada’nın Finans, Vergi ve Gümrük Politikaları Komitesi Başkanı Birinci Yardımcısı Yaroslav Jelezniyak, konuyla ilgili Telegram kanalında yazılı açıklamada bulundu.

Jelezniyak, “Rada, İçkerya Çeçen Cumhuriyeti’nin,  Rusya Federasyonu tarafından geçici şekilde işgal edilmiş olarak tanınmasını ve Çeçen halkına yönelik soykırımın kınanmasını destekledi.” ifadesine yer verdi.

Jelezniyak ayrıca, söz konusu kararname için 287 milletvekilinin “evet” oyu kullandığını da kaydetti.

İçkerya Çeçen Cumhuriyeti, Kuzey Kafkasya’da 1991’de, Cahar Dudayev tarafından bağımsızlığını ilan etmişti. Rusya’nın 1999-2000 yıllarındaki savaş sonrası girdiği bölge, Çeçenistan Cumhuriyeti olarak Rusya Federasyonu’na bağlanmıştı.

Devamını okumak için: https://www.dunyabulteni.com/dunya/ukrayna-dan-ickerya-cecen-cumhuriyeti-karari

Kaynak :
https://www.dunyabulteni.com/dunya/ukrayna-dan-ickerya-cecen-cumhuriyeti-karari

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top