Vucic'den Kosova'ya mesaj: BM'ye katılımını onaylamayacağız

Dikkat! bu haber “Cumhuriyet” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, başkent Belgrad’da “tarihi” olarak adlandırdığı Sırbistan’ın stratejik kararlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Aleksandar Vucic, Sırbistan’ın Kosova’ya ilişkin tutumunun net olduğunu belirterek, “Bizim duruşumuz giderek karmaşık bir hal alıyor. Batı, Kosova meselesini kendine göre çözmeye çalışıyor. Kosova’nın BM’ye üye olmasıyla sorunların çözüleceğine inanıyor. Bizim en büyük hatamız AB’nin Kosova meselesinde arabulucu olmasını kabul etmek oldu” dedi.

Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasına yönelik adım atılmadığını söyleyen Vucic, “Aslında tüm mesele Almanya ve Fransa’nın Kosova’nın BM üyeliğini kabul etmemiz karşılığında AB’ye üyelik sürecimizin hızlanması teklifi. Bu, kabul edilebilir bir durum değil” diye konuştu.

Vucic, iki güçlü ülkeden gelen teklifin “pencereden de dışarı atılamayacağını” belirterek, her ülkenin kendine göre kırmızı çizgilerinin olduğunu ve Sırbistan’ın tutumunun da herkes tarafından beğenilmeyeceğini ifade etti.

“YETERLİ GAZ VE PETROL REZERVİNE SAHİBİZ”

Sırbistan’ın sınırlarını ve toprak bütünlüğünü koruyacağına işaret eden Vucic, “Cumhurbaşkanı olduğum sürece yönetimin, ne Kosova’nın bağımsızlığını ne de BM’ye girişini kabul etmek gibi bir niyeti yok” dedi.

Sırbistan’ın petrol ve gaz noktasında yeterli rezerve sahip olduğunu söyleyen Vucic, gıda konusunda da sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.

Vucic, Rusya’ya yaptırım uygulamama noktasında “kendi çıkarlarına göre” hareket ettiklerini belirterek, yıl sonuna kadar gençlere de para yardımı yapılacağını kaydetti.

Kaynak :
https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/vucicden-kosovaya-mesaj-bmye-katilimini-onaylamayacagiz-1990057

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top