Xiaomi Kendi 5G Akıllı Telefon Fabrikasını Kuruyor

Çin’de gerçekleşmekte olan Dünya 5G Konferansı yavaş yavaş hayatımıza girmek üzere olan 5G teknolojisi ve bu teknolojiyi kullanan markaların bir araya geldiği bir etkinlik. Bu konferans içerisinde sahne alan Xiaomi CEO’su Lei Jun, gelecekte Xiaomi’nin izleyeceği yol hakkında çeşitli açıklamalar yaptı.

Xiaomi’nin 5G amiral gemisi telefonları için özel bir fabrika kurduğunu söyleyen Jun, fabrikanın neredeyse hazır olduğunu söyledi. Yalnızca telefon üretimi ile sınırlı kalmayacak olan fabrikada 5G bağlantısı ve bulut hizmetleri üzerine çalışacak laboratuvarlar da bulunacak. Bir yandan varolan teknolojiyi iyileştirmeye çalışırken, diğer taraftan yeni teknolojiler geliştirmeyi planlıyorlar.

187 bin metre kare alana kurulan fabrika, dakikada 60 cihaz üretmeyi hedefliyor. Her saniyede bir akıllı telefon anlamına gelen bu hedef, şu anki üretim ile kıyalandığında yüzde 60 gibi bir gelişme demek.

Fabrika ilk dönemde 1 milyon ünite üretmeyi planlıyor. Teorik olarak 365 günde 30 milyondan fazla üretim yapabilecek bir fabrika için bu çok da yüksek bir hedef değil. Yeni fabrikanın en önemli avantajı, hızlı bir şekilde stok yenileyebilmek ve toplu satış konusunda bir avantaj elde etmek olacak.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top