Yunanistan silahlanmaya doymuyor! ABD ve Fransa'dan sonra Almanya'ya 4 milyar Euro'luk sipariş verdi

Dikkat! bu haber “İnternet Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Yunan hükümetinin Doğu Akdeniz’de 2020 yılında Türkiye ile yaşanan kriz sonrasında başlattığı silahlanma furyasındaki, yeni adresi Fransa ve ABD’den sonra Almanya. Hürriyet’in haberine göre, Atina’da Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un 27 Ekim’de gerçekleştireceği Yunanistan ziyaretinde, yaklaşık 4 milyar Euro’luk bir silahlanma programının ya da bu programın bir bölümünün açıklanması bekleniyor. Yunan medyasına göre, silahlanma programı şunları içeriyor.

– 205 adet Lynx KF-41 tipi yeni zırhlı muharebe aracı satın alımı. Üretimin Kuzey Yunanistan’da kurulacak bir fabrikada yapılması planlanıyor.

– 190 adet Leopard 1 tipi tankların modernizasyonu.

– 183 adet Leopard 2 tipi tankların modernizasyonu.

– 4 adet MEKO tipi fırkateynin modernizasyonu.

Toplamda 4 milyar euro ödeyecek

Yapılan hesaplamalara göre, toplam 337 adet Leopard tankının moderizasyonu 2 milyar, 205 adet zırhlı muharebe aracının satın alımı 1.4 milyar, 4 fırkateynin modernizasyonu ise 600 milyon Euro’ya malolacak.

Fransa’dan uçak ve gemi

Atina 2020 krizinden sonra, silahlanma programını uygulamaya koydu. Bu çerçevede, Fransa’dan 3.3 milyar Dolar değerinde 24 adet Rafale savaş uçağı ve 3 milyar dolar değerinde 3 adet Belharra tipi fırkateyn sipariş etti.

ABD’den F-35 ve F-16’lar

Yunanistan’ın ABD ile 20 adet F-35 savaş uçağı satın alımı için temaslar sürüyor. ABD yönetiminin Başbakan Kirikaos Miçotakis’in mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında “yeşil ışık” yakması üzerine, Yunan Hava Kuvvetleri haziran ayında “niyet mektubu” göndererek 20 adet F-35 satın alımı için süreci başlattı. Anlaşma sağlanması halinde, F-35’lerin yaklaşık 3 milyar dolara mal olması ve teslimatın 2028’de başlaması hesaplanıyor.

Kaynak :
https://www.internethaber.com/yunanistan-silahlanmaya-doymuyor-abd-ve-fransadan-sonra-almanyaya-4-milyar-euroluk-siparis-verdi-2274935h.htm

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top