ABD'li senatör Menendez: Erdoğan saldırganlığı durdurana kadar F-16 satışına karşıyım

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nun Demokrat Partili Başkanı Senatör Bob Menendez, “Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasını durdurana kadar Türkiye için F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım” dedi. Menendez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ndaki (NDAA) bir değişiklik, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını geliştirmek için elimizdeki araçlardan sadece bir tanesidir. Açık konuşayım: ABD Kongresi’nin Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak, Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasını durdurana kadar Türkiye için F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım. Nokta” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

ABD Senatosu, Pentagon’un 2023 bütçesini içeren ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına yönelik yaklaşık 900 değişiklik teklifini görüşmüş, söz konusu toplantıda Türkiye’ye F-16 satışını koşullandıran öneriler de ele alınmıştı. Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu iki önerinin Senato tarafından kabul edilmediği aktarılmıştı. 

Menendez önergesinde, Türkiye’ye satılan F-16’ların ‘Yunanistan hava sahasına yönelik sürekli ihlallerde kullanılmayacağını’ sağlamak için somut adımlar atılmasını şart koşmuş, Hollen ise satılacak F-16’ların ‘diğer NATO üyelerinin hava sahalarının ihlali ya da Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) saldırı için kullanılmaması’ şartı getirilmesini teklif etmişti. 

NDAA tasarısı için görüşmeler sürerken, tamamladıktan sonra Senato’nun Temsilciler Meclisi ile ortak bir metin hazırlaması ve metnin onay için Başkan Joe Biden’a gönderilmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

 

 

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/abdli-senator-menendez-erdogan-saldirganligi-durdurana-kadar-f-16-satisina-karsiyim-haber-1584695

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top