Almanya’da Tüm Akaryakıt İstasyonlarına Elektrikli Şarj Noktası Zorunluluğu Geliyor

Saygın haber kaynağı Reuters tarafından yapılan habere göre Almanya hükümeti tüm akaryakıt istasyonlarında elektrikli araçların şarj edilebilmesi için şarj istasyonları oluşturması zorunluluğu getirdi. Duyuru, ülkenin 130 milyar Euro değerindeki ekonomik kalkınma planının bir parçası olarak gerçekleşti.

Almanya’nın enerji ve su endüstrisi birliği olan BDEW’e göre ülkede Mart ayı itibariyle 27.700’den fazla elektrikli araç şarj istasyonu bulunuyor. Ancak elektrikli araçların ülkede tercih edilebilir bir seçenek olması adına Almanya’da en az 70.000 elektrikli şarj istasyonu bulunması ve 7.000’den fazla hızlı şarj noktası kurulması gerekiyor. 2018 yılında şarj istasyonlarının sayısı 21.000’den az olarak belirlenmişti.

Elektrikli araç almak isteyenlere devletten finansal destek

Almanya şarj istasyonu talebini karşılayabilmek için yalnızca benzin istasyonlarını dönüştürmeye dayalı bir politika ile ilerlemeyecek.  Şu an için kaç akaryakıt istasyonuna elektrikli şarj noktası yerleştirileceği belirli değilken, devletin çok daha fazla noktada şarj istasyonu kurması gerekiyor.

Almanya hükümeti kısa süre önce yaptığı bildiri ile elektrikli araç satın almayı planlayanlara 9.000 Euro’ya kadar destek vereceğini duyurmuştu.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top