AP milletvekillerinden Romanya ve Bulgaristan talebi

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

AP Genel Kurulunun Strazburg’daki oturumunda, Romanya ve Bulgaristan’ın Şengen bölgesine alınması ile ilgili karar tasarısı oylandı.

547 milletvekili ‘evet’ derken, 49 milletvekili ise ‘hayır’ dedi.

Kabul gören tasarıda, Romanya ve Bulgaristan’ın 2022 sonuna kadar Şengen’e katılması için AB Konseyinin acilen karar alınması talep edildi. Bu yönde karar alınması durumunda Avrupa’nın iç sınırlarında iki ülke vatandaşları için uygulanan sınır kontrollerinin kaldırılabileceği belirtildi. Ayrıca söz konusu kontrollerin “ayrımcılığa” neden olduğu kaydedildi.

AP milletvekilleri, Bulgaristan ve Romanya’nın Şengen’e dahil olmak için gerekli şartları yerine getirdiğini dile getirerek, AB ülkelerinin henüz iki ülkeyi Şengen bölgesine davet etme yönünde karar vermemesini eleştirdi. Milletvekilleri, bunun Avrupa Tek Pazarına zarar verdiğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin 27 üyesinden Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İrlanda Şengen bölgesinde yer almıyor. Ancak AB üyeliği bulunmamasına rağmen İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn Şengen içinde bulunuyor.

AP milletvekilleri, 2018, 2020 ve 2021’de de Bulgaristan ve Romanya’nın Şengen’e dahil edilmesini talep eden karar tasarılarını onaylamıştı.

 

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/avrupa-parlamentosu-romanya-ve-bulgaristan-icin-hangi-talepte-bulundu-haber-194524

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top