Avrupa Birliği Apple iPhone’larda USB-C Kullanma Zorunluluğu Getirecek.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Apple, iPhone ve iPad ürünleri için “Lightning” adı verilen bağlantı girişine sahip kabloları kullanıyor. Bu da kullanıcıların micro USB ve USB Type-C girişe sahip Android cihazlardan farklı olarak kendilerine özel bir kablo kullanmalarını gerekiyor. 

Avrupa Birliği geçtiğimiz yıllarda tüm üreticilerin tek tip bağlantı girişi kullanması konusunda teşviklerde bulunsa da, Apple bugüne kadar girişi değiştirme konusunda bir çalışmada bulunmadı. Avrupa Birliği Komisyonu yeni çalışması ile birlikte bu durumu değiştirmeye karar vermiş gözüküyor. Çıkarılması planlanan yeni kanun ile birlikte, Apple’ın kendine has bağlantı noktasına sahip Lightning kabloları kullanma günleri sona erebilir.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından, tüm akıllı cihaz üreticilerinin tek tip giriş kullanmaya zorlanması yönünde bir çağrı yapıldı. Parlamento tarafından oylamaya sunulması planlanan bu çağrı yeterli oy alırsa, kanunlaştırılması için gerekli çalışmalar başlayacak. 

Avrupa Birliği’nin teşvikleri başlamadan önce telefon ve akıllı cihazlarda kullanılan yaklaşık 30 farklı bağlantı girişi bulunuyordu. 2009 yılından itibaren başlayan teşvikler bu sayıyı USB, USB Type-C ve Lightning olmak üzere 3’e düşürmeyi başardı. Yaygınlık açısından bakıldığında, Apple’ın Lightning girişinin en az kullanılan olduğu görülüyor. Bu durumda Avrupa Birliği tarafından yapılacak bir zorlama, Apple’ın bölgede Lightning girişini kullanmaktan vazgeçmesi anlamına geliyor.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan bu çalışmanın en önemli sebebi, farklı çeşit bağlantı girişlerinin, dünyada daha fazla atık oluşmasına sebep olması. Farklı çeşit girişler daha fazla kablo üretilmesi ve bu sebeple daha fazla atık oluşmasına sebep oluyor. Komisyonun tek tip kablo düşüncesi uzmanlar tarafından da destekleniyor. 

Apple bu konu hakkında henüz bir açıklama yapmasa da, geçtiğimiz dönemlerde USB Type-C kullanmaması ile ilgili bir açıklama yapılmıştı. Apple yetkilileri USB Type-C’ye geçmenin Lightning girişini tamamen etkisiz hale getirmesi yüzünden, eskimiş Lightning ekipmanlarının doğada daha fazla atık oluşturacağını söylemişti. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top