Avrupa’daki sol partilerden “oy çokluğu ile karar alınsın” çağrısı

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Reuters’ın gördüğü taslağa göre, Avrupa’nın ana merkez sol partileri, Birliğin dış politikasının bazı alanlarında kademeli olarak bu sistemin uygulamaya geçirilmesi için çağrıda bulundu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilecek iki günlük PES zirvesine İspanya, Portekiz, İsveç, Norveç ve Finlandiya hükümet başkanlarının da katılması bekleniyor.

Merkez sol partiler, AB’nin 27 üyesinin 13’ünde iktidarda bulunuyor. Almanya’nın Sosyal Demokrat Başbakanı Olaf Scholz’un da cumartesi günü kongrede konuşma yapması bekleniyor.

AB dış politikasında kararlar tüm üye devletlerin oy birliğiyle alındığı biliniyor. Bu sistemin özellikle Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı gibi büyük kriz dönemlerinde karar vermeyi önlediği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin önemli kararları almasına engel olan oy birliği ilkesinden vazgeçmesi gerektiğini söylemişti.

Borrell, oy birliği sisteminin, AB’nin güvenirliği ve etkinliği için olumsuz sonuçlara neden olduğunu ifade etmişti.

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/avrupadaki-merkez-sol-partiler-abye-hangi-cagrida-bulundu-haber-194495

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top