BM'de Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhakını kınayan karar kabul edildi

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna bölgelerini ilhakını kınayan kararı 143 ülkenin oyuyla kabul etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Genel Kurul’da yapılan oylama, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Lugansk, Zaporijya ve Herson’u ilhak etmek için düzenlediği “yasa dışı” referandumları görüşmek üzere 10 Ekim’de acil bir oturum düzenlemesinin ardından geldi.

Oylamada, 143 ülke Rusya’nın hamlesinin kınanması yönünde lehte oy kullanırken, aralarında Rusya, Venezuela, Kuzey Kore, Belarus ve Suriye’nin bulunduğu 5 ülke karara karşı oy kullandı.

Çin ve Hindistan’ın aralarında olduğu 35 ülke ise çekimser kaldı.

Bütün devletlere ve uluslararası kuruluşlara, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki 4 bölgede herhangi bir girişimini tanımama çağrısında bulunan BM Genel Kurulu kararı, Moskova’nın ilhak kararlarını derhal ve koşulsuz biçimde geri almasını talep ediyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/bmde-rusyanin-ukraynadaki-4-bolgeyi-ilhakini-kinayan-karar-kabul-edildi-haber-1584674

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top