Büyükelçi ‘defol git’ dedi, Musk Ukrayna’ya desteği askıya aldı! Pentagon devrede

Dikkat! bu haber “Sözcü” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında, “Starlink konusunda bakanlığın SpaceX ile iletişim halinde olduğunu teyit edebilirim.” ifadesini kullandı.

Pentagon ile SpaceX arasındaki yazışmanın detaylarını vermekten kaçınan Singh, Ukrayna adına SpaceX’e Starlink hizmeti için ödeme yapmak üzere henüz duyuracağı bir yardım paketi olmadığını belirtti.

“BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ”

Singh diğer taraftan, “Bakanlık, Ukrayna Savunma Bakanlığıyla, Ukrayna kuvvetlerinin kolayca temas kurmasına ve istikrarlı iletişim sağlamasına yardımcı olmak üzere kalıcı bir SATCOM’a (uydu iletişim merkezi) olan ihtiyacı belirledik. Ukraynalıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğimize dair tüm seçeneklere bakmak için ortaklarımız ve müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uydu iletişiminin sadece sivil ve askeri iletişimi değil aynı zamanda komuta kontrol mekanizmasının ayakta kalmasını da sağladığını belirten Singh, bu konuyu kapsamlı olarak değerlendirdiklerini söyledi.

MUSK, HİZMETİN 100 MİLYON DOLARI AŞACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Musk, 7 Ekim’de bir haber üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya bedava sağladıkları Starlink hizmetinin 80 milyon doları bulduğunu ve yıl sonuna kadar 100 milyon doları aşacağını belirtmişti.

CNN televizyonunun ulaştığı SpaceX mektubunda, şirketin bağışladığı 20 bin Strarlink uydu ünitesinin toplam masrafının yıl sonuna kadar 120 milyon dolar olacağı ve sonraki 12 ayda ise bu miktarın 400 milyon dolara ulaşacağı ifade edilmişti.

Şirketin, Ukrayna’ya daha fazla terminal veremeyeceğini ve mevcut terminallerin masraflarını karşılayamayacağını belirttiği mektubunda, Pentagon’dan Ukrayna adına ödeme yapmasını istediği kaydedilmişti.

MUSK İLE UKRAYNA’NIN BERLİN BÜYÜKELÇİSİ ARASINDAKİ POLEMİK

Diğer taraftan, Musk ile Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Melnyk Andrij arasında Twitter’da yaşanan polemiğin de Musk’ın şirketinin Ukrayna’ya sağladığı Starlink iletişim hizmetinin masraflarını talep etmesine yol açtığı da iddia edildi.

Musk’ın, Kırım dahil ilhak edilen bölgelerde yeniden referandum yapılmasına ilişkin twitine, Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij, “defol git o zaman” anlamına gelen küfür içerikli bir yanıt vermişti.

Bir gazetecinin Twitter’da bu ifadeleri hatırlatarak SpaceX’in Starlink hizmetinin masraflarının karşılanmasını istemesinin, bu polemikten sonra geldiğine yönelik paylaşımına Elon Musk, “Onun (Andrij) tavsiyesine uyuyoruz.” yanıtını verdi. (AA)İlginizi Çekebilir
Elon Musk hakkında inceleme başlatıldıİlginizi Çekebilir
Twitter’a dönen Kanye West’i Elon Musk karşıladı

Kaynak :
https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/buyukelci-defol-git-dedi-musk-ukraynaya-destegi-askiya-aldi-pentagon-devrede-7419997/

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top