Can dostlarımızın stres kokumuzu aldığını biliyor muydunuz? İşte o araştırma!

Dikkat! bu haber “tv100 Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Uzun zamandır köpeklerin aşırı duyguları koku yoluyla algılayabildiğine inanılıyordu. Ama İngiltere’deki Queen’s University Belfast’taki bilim adamları, bir köpeğin burnunun neleri bilebileceğini resmen kanıtladı.

Stresimizin kokusunu alıyorlar

Araştırmalar, stresin insan terinde ve nefesinde bulunan bileşikleri değiştirdiğini gösteriyor. Deney için, dört köpeğe gönüllülerden toplanan ter ve nefes örnekleri sunuldu. Önce normal teri koklayan köpekler akabinde aynı insanların zor matematik sorularına maruz kaldıktan sonraki terlerini kokladı.

Can dostlarımız yüzde 90’ın üzerinde doğru bildi

Rapora göre, köpekler, hangi örneklerin daha önce geldiğini ve hangilerinin daha sonra geldiğini yüzde 90’ın üzerinde doğru bildiler. Sonuçlar Çarşamba günü PLOS One adlı bilimsel dergide yayınlandı.

Araştırmanın yazarı, hayvan psikoloğu Clara Wilson, “Bu çalışma, ‘insanın en iyi arkadaşının’ olağanüstü yeteneklerine dair daha fazla kanıt sağlıyor. Köpeklerin algılama yetenğini anlamaya katkı sağladığımız için çok mutluyuz” dedi.

Makineyle test edildi

Araştırmacılar, köpekleri üç seçenek sunan bir makineyle test ettiler: Kullanılmayan bir gazlı bez parçası, stresli bir kişiden alınan numune ve henüz gerilmemişken aynı kişiden bir ter numunesi daha.

Araştırmacılar ayrıca, kalp atış hızı ve kan basıncı ölçümlerinden önce ve sonra gönüllülerin stres düzeylerini soran anketlere verilen yanıtları topladılar.

Köpeklerin stres örneklerini tespit etmedeki doğruluğu yüzde 90’dan yüzde 96,88’e, araştırmacıların beklediğinden bile daha iyiydi ve herkesi şaşırttı. Stres kokumuzu alan köpekler en yakın dostlarımız olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Kaynak :
https://www.tv100.com/can-dostlarimizin-stres-kokumuzu-aldigini-biliyor-muydunuz-iste-o-arastirma-haber-631167

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top