Çinli Yapay Zeka Girişimcisi, Kayıp Köpekleri Burun İzlerinden Buluyor

Yüz tanıma sistemleri konusunda Çin hükümetine yazılımsal destekte bulunan Megvii isimli yapay zeka girişim firması, teknolojisini insanların kimliklerini belirlemenin ötesine taşımayı amaçlıyor. Megvii’nin yeni programı ile tıpkı insanlardaki parmak izi gibi burun izlerinden yola çıkarak köpeklerde kimlik tespiti mümkün hale geliyor.

Megvii mobil uygulaması ile hayvan sahipleri köpeklerinin burunlarını telefonlarının kameralarıyla tarayarak sisteme kaydediyorlar. Burun izi taraması tıpkı telefonlarımızı açmamıza yardımcı olan parmak izi gibi farklı açılardan taranarak kayıt altına alınıyor. Megvii tarafından yapılan açıklamaya göre %95 doğruluk oranıyla çalışan uygulama bugüne kadar 15.000 pet hayvanı sahipleriyle buluşturmuş.

Pet hayvanlarda yüz tarama sistemleri geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde yaygın halde kullanılmaya başlandı. Amerika’da kullanılan Finding Rover isimli uygulama ile kayıp kedi ve köpekler rapor edilebiliyor.

Ancak Çin’de kullanılan Megvii uygulaması sadece kayıp hayvanları sahipleriyle buluşturmuyor. Halihazırda devletle ortak çalışan firma, uygulama aracılığıyla başı boş köpeklerin tespitini veya köpeğini terk etmiş kişileri belirlemede yardımcı oluyor.

Kaynak: The Verge

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top