Facebook Çalışanlarının Bilgileri Çalındı

Son yıllarda sürekli olarak kullanıcılarının verilerini güvende tutamaması ile gündeme gelen Facebook, bu defa çalışanlarına ait bilgilerin çalındığını duyurdu. Verilerin çalınması ile ilgili yapılan açıklamaya göre bu durum sistemlerdeki bir açıktan faydalanarak değil, bir şirket çalışanının arabasındaki sabit disklerin çalınması yüzünden gerçekleşti. 

Çalınan sabit disklerin içinde 29 bin Facebook çalışanına ait önemli bilgiler, şifrelenmemiş bir şekilde saklanıyordu. Banka hesapları, kimlik bilgileri ve sosyal güvenlik numaralarının yanı sıra, ne kadar maaş aldıkları da bu disklerde saklanan bilgiler arasında. 

Facebook bu olayın ortaya çıkması ile birlikte tüm çalışanlarının bilgilendirildiğini söyledi. Sabit disklerde herhangi bir kullanıcı verisi bulunmadığı ve kullanıcıların endişelenmesine gerek olmadığı söyleniyor. Güvenlik güçlerinin konu ile ilgili yorumu, olayın veri çalmak amaçlı değil, kapkaç tarzı bir hırsızlık olduğunu düşündükleri yönünde oldu. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top