Fransa’da hükümetten rafinerilerdeki greve "zorla çalıştırma" çözümü

Dikkat! bu haber “İSG Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

İSG HABER AJANSI 
Fransa’da TotalEnergies ve cait petrol rafinerilerinde devam eden grevlerin ardından ülke genelindeki akaryakıt istasyonlarının yüzde 31’inde tedarik sorunu baş gösterdi. Başbakan Elisabeth Borne Ulusal Mecliste yaptığı konuşmada, hükümetin ExxonMobil’in Esso France birimine ait depoların işletilmesi için gerekli personelin zorla çalıştırılmasını kapsayan prosedürü başlatmaya hazır olduğunu belirterek, ücret görüşmeleri bir çözüm getirmezse TotalEnergies tesislerinde de benzer önlemlerin alınabileceğini duyurdu.
Başbakan Borne, ExxonMobil’in Esso France birimine atıfta bulunarak, “Bu durumun hızla değişmesini istiyoruz. Bu nedenle valilerden, yasaların izin verdiği şekilde, şirketin depolarının işleyişi için gerekli personeli talep etmelerini istedim” dedi. Genel Emek Konfederasyonu’nun (CGT) kıdemli enerji temsilcisi Emanuel Lepine yaptığı açıklamada, hükümetin “zorlar çalıştırma” kararını eleştirerek, “Size bunun savaş olacağını garanti edebilirim. Macron bunun ekonominin diğer bölgelerine yayılmasını istiyorsa bırakın yapsın” dedi.
CGT sendikası, hükümet ve işverenlerle ulusal düzeyde ve iş sektörleri arasında devam eden tüm müzakereleri askıya alarak, TotalEnergie’in Donges rafinerisinde ek grevler ilan etti.
İŞE DÖNMEYENLERE HAPİS VE PARA CEZASIBaşbakan Borne’nin açıkladığı prosedür kapsamında kamu hizmeti veya toplumun ihtiyaçlarını ciddi şekilde baltalayan grev durumunda çalışanlar işe dönmeye zorlanabiliyor, karşı çıkan işçilere ise 6 aya kadar hapis ve 10 bin euro para cezası verilebiliyor.
Fransa’da zam protestoları kapsamında CGT öncülüğünde TotalEnergies’e ait 3 rafineride işçileri greve gitmiş, grev daha sonra ExxonMobil’in 2 rafinerisine sıçramıştı. ExxonMobil’in Esso France birimindeki tesislerinde çoğunluğu temsil eden CFE-CGC ve CFDT sendikaları dün 2023’te yüzde 6,5 maaş artışı ve 3 bin euro ikramiye teklifini kabul ettiğini açıklamıştı.
İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız
İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

Kaynak :
https://isghaber.com.tr/haber/12364695/fransada-hukumetten-rafinerilerdeki-greve-zorla-calistirma-cozumu

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top