G7 ülkelerinden Ukrayna'ya destek sözü

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Dünyanın en gelişmiş yedi demokratik sanayi ülkesinden oluşan G7 ülkeleri, Ukrayna’ya verdikleri desteği yineledi. G7 ülkelerinin salı günü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptıkları görüşmenin ardından yayınlanan açıklamada, “Uluslararası hukuk ile, özellikle de Birleşmiş Milletler (BM) Anlaşması ile örtüşen biçimde, Ukrayna, Rus saldırganlığına karşı kendini koruma ve uluslararası toplum tarafından tanınan toprakları üzerinde tam kontrolü sağlama meşru hakkına sahiptir” ifadelerine yer verildi.

“Ukrayna’ya mâli, insani, askeri, diplomatik ve hukuki destek vermeyi sürdüreceğiz ve sonuna kadar Ukrayna’nın yanındayız” denilen açıklamada, Ukrayna’nın ‘kışa hazırlık ihtiyaçlarını karşılama konusunda’ da desteğe hazır olunduğu belirtildi. Öte yandan G7 ülkeleri, pazartesi günü Ukrayna’nın kentleri ve sivil altyapısını hedef alan Rus füze saldırılarını, Rusya tarafından Ukrayna’nın dört bölgesinin ilhak edilmesini, Rusya’nın Zaporijya nükleer santralini işgalini ve Kremlin’in nükleer savaşı gündeme getirmesini kınadı. Rusya’nın ‘savaş suçu’ işlediğini savunan G7 ülkeleri, “Devlet Başkanı Putin ve sorumlular hesap verecek” açıklamasında bulundu.

G7 ülkeleri ABD, Almanya, Fransa, Japonya, Birleşik Krallık, İtalya ve Kanada’dan oluşuyor. 2014 yılına kadarki adı G8 olan ve Rusya’nın da dahil olduğu grup, Kırım’ın ilhakının ardından Rusya’yı üyelikten çıkarmıştı. (DW Türkçe)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/g7-ulkelerinden-ukraynaya-destek-sozu-haber-1584551

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top