Google 10,000 Yıllık Problemi 200 Saniyede Çözen Kuantum Bilgisayarı Duyurdu

Google, dünyanın en güçlü süper bilgisayarının çözmesi 10,000 yıl alacak problemleri 200 saniyede çözebilecek bir bilgisayar tasarladığını duyurdu. 

“Kuantum üstünlük” adı verilen yeni bir çağa geçildiğini duyuran Google, kuantum bilgisayarların zamanının geldiğini söylüyor. Kuantum bilgisayarlar şu an var olan standart bilgisayarlara göre daha fazla veri saklayıp kuantum mekanikleri yardımıyla çok daha hızlı bir şekilde verileri işleyebiliyor.  

“Henüz yolun başındayız. Önümüzde bilim insanları ve mühendislerin üzerinde çalışması gereken birçok şey var. Fakat önümüz açık ve gitmemiz gereken yolu görebiliyoruz. Bu yolda ilerlemek için de oldukça hevesliyiz.” 

Google’ın açıklamasının ardından bazı teknoloji uzmanları ve diğer firmalardan tepkiler geldi. IBM firması konu hakkında yaptığı açıklamada “Veri işlem hızının abartıldığı” ve “şu anki bilgisayarlar ile 10,000 yıl değil 2,5 gün içerisinde hem de daha tutarlı bir sonuç elde ederek” problemin çözülebileceğini söyledi. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top