Google Açık Kaynaklı Bir Yonga Üzerinde Çalışıyor

Intel ve AMD gibi şirketlerin işlemcilerine rakip olacak, daha güvenli olması planlanan yeni yonga projesi OpenTitan, birçok firmanın da desteğini alacak.

Şirketler tarafından geliştirilen yongaların en büyük problemi, kaynak kodları açık olmadığı için bağımsız kişi ve kurumların güvenlik testi yapmasının mümkün olmaması. Bu yüzden üretilen işlemciler nesiller boyu kapatılmayan güvenlik açıkları ile piyasaya çıkabiliyor.

OpenTitan açık kaynak kodu ile birlikte başkalarının da güvenlik testlerini yapmasına fırsat tanıyacak. Google’ın kar amacı gütmeyen LowRisc topluluğu tarafından yönetilecek olan projede ETH Zurich, G+D Mobile Security, Western Digital gibi firmalar ile birlikte çalışmalar yapılacak. 

OpenTitan tıpkı Linux gibi açık kaynak koduna sahip güvenilir uygulamalar mantığında yürütülecek. Topluluktan gelen geri bildirimler ve eklentiler ile geliştirilecek bir yonga olacak. 

Geleneksel yongalar ile OpenTitan arasındaki açık kaynak kodu farkını gösteren tablo

OpenTitan yongaları şu an kısıtlı olarak da olsa test edilebilir durumda, fakat yongaların üretilmesine ne zaman başlanacağı belli değil. Bunun için öncelikle topluluktan gelen geri dönüşler, ve karşılaşılan sorunların çözümünün ne kadar süreceğini görmek gerekiyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top