Irak’taki Sadr Hareketi'nden kriz hamlesi: Yeni kurulacak hükümette…

Dikkat! bu haber “Milli Gazete” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Geçen sene yapılan seçimlerde çoğunluğu sağlamasına rağmen milletvekillerini parlamentodan çekerek büyük krize sebep olan es-Sadr’dan yeni hamle geldi.
Irak’ta Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr Hareketi, Şii ittifakının Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani’nin kuracağı hükümette yer almayacağı bildirdi.
Sadr’a yakın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, yeni kurulacak hükümete ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.
Mukteda es-Sadr’ın yeni kurulacak hükümetin “milis, dışa bağımlı ve yolsuzluklar hükümeti” olacağını düşündüğü ifade edilen açıklamada, Sadr Hareketi’ne bağlı hiç kimsenin Sudani’nin oluşturacağı kabineye katılmayacağı belirtildi.
SUDANİ’YE DESTEK VERENLER HAREKETTEN ATILACAKAçıklamada, Sudani hükümetine katılmak isteyenlerin ise hareketten derhal çıkarılacağı uyarısı yapıldı.
Irak’ta 10 Ekim 2021 tarihinde yapılan seçimlerden birinci çıkan Sadr, istediği hükümeti kuramamış ve siyasetten çekilmişti. Sadr, Meclis’te bulunan 73 vekilini de istifa ettirmişti.
Sadr’ın ……

Devamını okumak için: https://www.milligazete.com.tr/haber/12386319/iraktaki-sadr-hareketinden-kriz-hamlesi-yeni-kurulacak-hukumette

Kaynak :
https://www.milligazete.com.tr/haber/12386319/iraktaki-sadr-hareketinden-kriz-hamlesi-yeni-kurulacak-hukumette

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top