İskoçya Birleşik Krallık'tan ayrılmakta kararlı

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

İskoç hükümeti, Birleşik Krallık’tan ayrılmak için verdiği mücadeleyi devam ettirme sözü verdi. 

Bağımsızlık için yüksek mahkeme kararını bekleyen Başbakan Nicola Sturgeon, Ekim 2023’te İngiltere hükümetinin olumsuz yanıt vermesine rağmen referanduma gitmek için faaliyetlerini sürdüreceklerini açıkladı. 

İskoçya’nın Aberdeen kentindeki Event Complex Aberdeen’deki (TECA) SNP Konferansı’nda konuşan İskoç Ulusal Partisi Lideri ve Başbakan Sturgeon, Edinburgh merkezli hükümetin davayı kaybetmesi halinde bir sonraki Birleşik Krallık ulusal seçimi sürecinde İskoçya’nın İngiltere ile üç asırlık birliğini sona erdirmek için fiili bir plebisit yapma sözü verdi. 

Birleşik Krallık’ın yasal onayı olmadan yapılacak plebisitin sonucunun kabul edilmeyeceği bilinmesine rağmen Sturgeon detaylara ilişkin bilgi vermekten kaçındı. 

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/iskocya-birlesik-kralliktan-ayrilacak-mi-haber-194476

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top