Kuzey Kore, Japon Denizi'ne balistik füze fırlattı

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Kuzey Kore’nin Güney Kore hava sahası yakınlarında 10 adet savaş uçağı uçurmasının ardından Japon Denizi’ne (Doğu Denizi) balistik füze attığı belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, Güney Kore merkezli Yonhap ajansının haberinde Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’nın, Kuzey Kore’nin Japon Denizi’ne “tanımlanamayan” balistik füze atışı yaptığını açıkladığı ifade edildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, balistik füze atışının öncesinde Güney Kore hava sahasının 25 kilometre kuzeyinde Kuzey Kore Hava Kuvvetleri’ne ait 10 adet savaş uçağının tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, Güney Kore’nin Kuzey Kore uçaklarına 12 adet “F-35A” savaş uçaklarıyla karşılık verdiği belirtildi.

FÜZE-TATBİKAT GERİLİMİ

Kuzey Kore, yaptığı açıklamada, son günlerde gerçekleştirdiği füze denemelerinin “meşru müdafaa” olduğunu öne sürmüştü.

Son 2 haftada 8 füze atışı yapan Kuzey Kore’nin 4 Ekim’de fırlattığı balistik füze, 2017’den sonra ilk kez Japonya’nın kuzeydoğusundan geçerek Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak ortak tatbikatlarda, Japon Denizi’ne karadan karaya 4 füze ateşlemişti.

Öte yandan ABD, ortak deniz tatbikatı sonrasında Kore Yarımadası’ndan ayrılan USS Ronald Reagan uçak gemisinin 5 Ekim’de Japon Denizi’ne döneceğini bildirmişti. Bunun ardından Kuzey Kore 6 Ekim’de, Japon Denizi yönüne iki balistik füze fırlatmıştı.

ABD, Güney Kore ve Japonya, son 5 yıldır ilk kez 30 Eylül’de Japon Denizi bitişiğindeki uluslararası sularda anti-denizaltı tatbikatı düzenlemişti.

Pyongyang yönetiminin, 2022 başından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek 20’yi aşkın farklı menzillerde balistik füze denemesi gerçekleştirdiği biliniyor. (HABER MERKEZİ)


Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/kuzey-kore-japon-denizine-balistik-fuze-firlatti-haber-1584810

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top