Lafarge, IŞİD'e para verdiğini kabul etti

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Fransa’da yüksek ceza mahkemesinin Suriye’de IŞİD’e finansman sağlaması nedeniyle ‘terörizmi finanse etmek’ten yargılanmasına karar verdiği çimento şirketi Lafarge, ABD’de suçlamayı kabul etti. 

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Fransa merkezli çimento üreticisi Lafarge, New York’taki federal mahkemede anlaşma yoluna gitti.

“IŞİD’e yardım etme” suçunu kabul eden Lafarge, 777,78 milyon dolar ceza ödemeye razı oldu.

Şirketten yapılan açıklamada ise “Lafarge ve alt şirketi Lafarge Suriye, yöneticilerin bireysel olarak yer aldığı eylemlerden dolayı sorumluluğu kabul etmiştir. Bu eylemler, Lafarge’ın ceza yasasının alçak bir şekilde ihlal edilmesidir. Bu olayın vuku bulmuş olmasından dolayı çok üzgünüz. ABD Adalet Bakanlığı ile konunun çözümüne ilişkin yakından çalıştık” ifadesine yer verildi.

‘LAFARGE ŞEYTANLA ANLAŞMA YAPTI’ 

New York Bölge Savcısı Breon Peace ve ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco, Lafarge’ın suçlamayı kabul etmesinin ardından açıklama yaptı.

Lafarge ve Suriye’deki kolunun Adalet Bakanlığı tarafından, yabancı terör örgütüne destekle suçlanan ilk şirketler olduğunu belirten Peace, “Lafarge, şeytanla anlaşma yaptı” ifadesini kullandı.

Monaco ise Lafarge’ın 750 milyon dolardan fazla para cezası ödeyeceğini belirterek, “Uluslararası terörizm ile mücadele ederek ulusal güvenliğimizi korumak Adalet Bakanlığının önceliğidir” dedi.

Anadolu Ajansı, 7 Eylül 2021’de Lafarge’ın IŞİD’İ Fransa istihbaratının bilgisi dahilinde finanse ettiğini kanıtlayan belgeleri yayımlamıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/lafarge-iside-para-verdigini-kabul-etti-haber-1585434

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top