Mahsa Amini'nin ölümü sonrası İran devlet televizyonu 'hacklendi'

Dikkat! bu haber “Cumhuriyet” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini, saçının bir kısmı gözüktüğü gerekçesiyle İrşad Devriyesi olarak bilinen ahlak polisleri tarafından 13 Eylül’de gözaltına alınmıştı.

Gözaltına kötü muameleye maruz kaldığı ifade edilen Amini, komaya girerek hayatını kaybetmişti. Amini’nin ölümünün ardından molla rejimine karşı İranlı yurttaşlar protestolar düzenlemiş ve yaklaşık 2 bin kişinin gözaltına alındığı ifade edilmişti.

Amini’nin ölümünün ardından dünyanın pek çok yerinde de kadın özgürlüğüne dair eylemler düzenlenmiş ve dünyaca ünlü pek çok isim Amini’nin ölümüne tepki göstermek ve kadınların üzerindeki dini dayatmaları protesto etmek için saçlarını kestirmişti.

EKRANDA ‘KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK’ SLOGANI 

İran devlet televizyonu, İran Dini lideri Ali Hamaney’in konuşmasının yayınlandığı esnada hacklendi.

“Ali’nin Adaleti” adlı hacker grubu tarafından siber saldırı gerçekleşmesinin ardından birkaç saniye boyunca ekranda “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganı atılırken, İran Dini Lideri Hamaney’in yüzünün gösterildiği ve alevler içinde yanan fotoğrafı ve “Yalancı Çoban” yazılı olan görüntüler izletildi.

Ekranda “Gençliğimizin kanı sizin elinizden damlıyor” yazılı sloganın altında Mahsa Amini ve protestolarda öldürülen üç kadının fotoğrafları görüldü.

“Ali’nin Adaleti” hacker grubu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İnsanlarımızın isteği üzerine, sözümüzü tuttuk ve İran’ı özgür kılmak için bir şey yaptık. Biz ‘Ali’nin Adaleti’ grubu, cesur yurttaşlarımızın yardımıyla TV kanalına saldırdık. Uyanın! Sokaklarda bize katılın, yozlaşmış sistem yıkılana kadar operasyonlarımıza devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak :
https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/mahsa-amininin-olumu-sonrasi-iran-devlet-televizyonu-hacklendi-1990211

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top