Türkiye, Almanya’yı 3.2 milyar euro kâra geçirdi

Dikkat! bu haber “Sözcü” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Almanya, Türkiye’den gelen ‘beyin göçü’ sayesinde, doktor açığını kapatırken son 10 yılda en az 3.2 milyar euro da kâr etti.

Türkiye’den giden yetişmiş doktorlar ve uzmanlar, Almanya’da göreve başlarken, bunların sayısı 8 bine yaklaştı.

EN PAHALI EĞİTİM TIP

Alman İstatistik Dairesi’nin rakamlarına göre, yetiştirilmesi için en fazla masraf yapılan meslek doktorluk.

Ülkede bir doktor 6 yıllık eğitim masrafı 200 bin euroyu buluyor. Doktorların, meslek eğitimi ve stajı da bir o kadar tutuyor. Bir doktorun yetişmesi için ailesi ve Alman devleti yaklaşık 400 bin euro ödeme yapıyor.

Türkiye’den giden 8 bin doktor, Almanya’nın yaklaşık 3.2 milyar euro ‘eğitim ve yetiştirme’den tasarruf etmesini sağladı.

DİĞER ALANLARDA DA TÜRKLER VAR

Türk mühendisler, mimarlar, işadamları, yatırımcılar, bilgisayar uzmanları da Almanya’ya en az Türk doktorlar kadar fayda sağlıyor, yetişmiş eleman açığını kapatıyor.

Böylece Almanya, yetişmiş üst düzey personel masrafından kurtuluyor. Bilgisayar uzmanları ve programcıları için Hintliler’e verdiklerinin yarısını Türkler’e veren Alman işadamları ise ayrıca büyük bir masraftan kurtuluyor.İlginizi Çekebilir
Almanya’da tren seferleri durdu, sabotaj açıklaması geldiİlginizi Çekebilir
Türk pilotlar kenarda, Okçular Tepesi Christopher’a teslim

Kaynak :
https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/turkiye-almanyayi-3-2-milyar-euro-kara-gecirdi-7407823/

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top