Microsoft Bing Arama Motorunu Öne Çıkarmak İçin Agresif Adımlar Atıyor

Microsoft Windows işletim sistemleri, Office uygulamaları ve daha birçok servisi ile teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden birisi. Fakat konu arama motorlarına gelince, Microsoft’un sahip olduğu Bing, bir türlü istediği popülariteye ulaşamıyor. Microsoft ise bu durumu değiştirmek için daha agresif yöntemler kullanmaya başlıyor.

Microsoft, arama motoru hizmetleri denince akla ilk gelen Google ile mücadele etmek için uğraşsa da, istediği geri dönüşü almayı bir türlü başaramadı. Şirketin arama motorunu öne çıkarmak için atacağı yeni adım ise, Office365 kullanıcılarına gönderilecek bir güncelleme ile geliyor. 

Şubat ayınnda Office 365 Pro Plus için yayınlanacak olan yeni güncelleme ile birlikte Google Chrome için bir eklenti de yayınlanacak. Güncelleme ile birlikte otomatik olarak indirilen eklenti, Google Chrome kullanıcılarının varsayılan arama motorunu Bing olarak değiştirecek. 

Yayınlanacak olan güncelleme, yüklemeye başlamadan önce bilgisayarınızı analiz ederek, kullanıcı tercihlerini kontrol edecek. Bilgisayarda tercih edilen varsayılan arama motoru Bing ise, eklenti kurulumu gerçekleşmeyecek. Farklı bir arama motoru kullanılması durumunda ise, eklenti herhangi bir onay almadan yüklenecek ve varsayılan arama motorunu Bing olarak değiştirecek. 

Uygulama ilk olarak Kanada, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Avustralya, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri için yayınlanan Office 365 güncellemelerinde gerçekleştirilecek. IP adreslerine göre belirlenecek olan kullanıcılar, eklentinin de bulunduğu güncellemeyi alacak. Microsoft ilerleyen zamanlarda ülke sayısının artabileceğini söylüyor. 

Her ne kadar güncelleme ile birlikte gelecek olan eklenti arama motorunuzu Bing olarak değiştirse de, bu özellik kalıcı bir değişim anlamına gelmiyor. Eğer kullanıcılar farklı bir arama motoru kullanmak isterse, güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra, varsayılan arama motorunu tekrar değiştirmek mümkün olacak. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top