Peskov’dan ‘Rusya, İran İHA’larını kullanıyor’ iddiasına yalanlama

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Ukrayna’da İran’dan alınan İHA’ların kullanıldığına dair basında yer alan iddiaları kesin bir dille reddeden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Hayır. Böyle bir bilgiye sahip değiliz. Rus isimlerine sahip Rus silahlarının kullanıldığını biliyorsunuz. Bununla ilgili diğer tüm soruları Rusya Savunma Bakanlığı’na iletebilirsiniz” dedi. Ukrayna’dan ilhak edilen Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’un, Rus nükleer kalkanı dahilinde korunup korunmadığı konusunu da değinen Peskov, “Biliyorsunuz, yakın zamanda Rus topraklarına yeni katıldılar. Bu nedenle yeni bölgelerin Rusya Federasyonu’nun güvenlik, yasal, ekonomik ve sosyal sisteme entegre edilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bu bölgeler Rusya’nın ayrılmaz bir parçasıdır ve bu yönde tümü koruma altındadır. Güvenlikleri, Rusya Federasyonu toprakları ile aynı düzeyde sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

 “KUZEY AKIM SABOTAJLARI ÇIKARLARIMIZA ZARAR VERİYOR”

  Kuzey Akım boru hatlarında yaşanan arıza ve gaz sızıntıları nedeniyle Avrupa ülkelerinin raporlarını eleştiren Peskov, “Almanya, Fransa ve Danimarka’dan duyduğumuz açıklamalara göre sorumluluğu Rusya’ya yüklemek için soruşturma önceden ayarlanmış. Bu oldukça saçma. İstihbaratımızın sahip olduğu bilgilere göre, bu denli büyük bir hasarın ancak sabotajla gerçekleşebileceği aktarıldı. Bu sabotajların, Rus çıkarlarına büyük zarar verdiğini anlamak için temel mantığı kullanmanız yeterlidir” dedi. Ancak, Rus soruşturma birimlerinin sızıntıların ve arızaların meydana geldiği gaz boru hattı noktasında inceleme yapamadıklarına da dikkat çeken Peskov, “Kendi soruşturmamızı yürütmek için fiilen olay yerinde çalışma yapmamıza imkan yok” açıklamasında bulundu.

  “YEDEK ASKER SAYISI 300 BİNİ GEÇMEZ”

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberlik kararı sonrası 300 bin yedek askerin orduya katılmasının öngörüldüğünü ve bazı bölgelerde askere alım işlemlerinin tamamlandığını söyleyen Peskov, “Yakın gelecekte Rusya genelinde yeni seferberlik kararı ile ilgili bir plan yok. Bazı bölgelerde kısmi seferberlik süreçleri tamamlandı. Ancak sürecin tamamlanmasıyla ilgili kesin duyuru için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararnamesini bekleyeceğiz. Kısmi seferberlik için imzalanan kararnamede rakam 300 bin olarak belirlendiği için bu rakam geçilemez” diye konuştu.

 “TAHIL ANLAŞMASI İLE İLGİLİ MÜZAKERELER SÜRÜYOR”

 Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’da imzalanan Ukrayna tahılının dünyaya sevki yönünde varılan anlaşmanın önümüzdeki ay sona ereceğini hatırlatan ve bu anlaşmanın uzatılması yönünde müzakerelerin sürdüğünü belirten Peskov, “Tahıl anlaşması süresinin uzatılmasıyla ilgili müzakerelerden karar çıkar çıkmaz paylaşılacak” dedi.

 Öte yandan, Kırım Köprüsü’nde infilak ettirilen kamyona patlayıcıların nasıl ve hangi güzergah üzerinden ulaştırıldığı sorusunu da cevaplandıran Peskov, “Kırım Köprüsü’ne düzenlenen terör saldırısı için Odessa’dan kalkan bir geminin deniz yolu üzerinden patlayıcıyı taşıma ihtimali var. Tüm detaylar istihbarat servisimiz tarafından belirleniyor” sözlerine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/peskovdan-rusya-iran-ihalarini-kullaniyor-iddiasina-yalanlama/717376

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top