Putin: “Türkiye, AB’ye doğal gaz sevkiyatında en güvenilir yol”

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin hem geçen yıl hem de bu yıl arttığını belirten Putin, Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz ve hidrokarbon sevkiyatlarının “eksiksiz” yapıldığını söyledi.

Rus lider, “Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine gaz sevkiyatını yapıyoruz. Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın en güvenilir yolu olabileceğini kanıtladı” şeklinde konuştu.

Putin, bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğal gaz hattıyla ilgili yaklaşımı sayesinde gerçekleştiğini ifade ederken, bu hattın Rus topraklarındaki kısmının patlatılması yönünde girişimlerin olduğunu kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı, Türkiye’de doğal gaz dağıtım merkezini oluşturmaya hazır olduklarını söylerken, “Bu merkez, sadece sevkiyat için değil, fiyatların belirlenmesi için bir platform olabilir çünkü fiyatlandırma konusu çok önemlidir. Fiyat bugün uçuk durumda. Fiyatları, siyasallaştırmadan piyasa seviyesinde düzenleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca, “Soçi’de vardığımız anlaşmalar uygulanıyor. Pratik çalışmalarla uğraşan hükümetlerimiz ve işletmelerimiz, belirlenen planları gerçekleştiriyor. Bu, yatırım süreci ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaatı için de geçerlidir. Çalışmalar, plana göre yapılıyor. Alanda 20 bin kişi çalışıyor. Takvime göre ilerliyoruz. Görünen o ki anlaşmalarımızı yerine getirebileceğimiz ve santralin ilk güç ünitesini Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının 100. yılında çalıştırabileceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Akkuyu ile ilgili olarak sizin de ifade ettiğiniz gibi birinci türbinin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması dünyada farklı bir ses getirecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/putin-dogal-gaz-sevkiyati-konusunda-ne-dedi-haber-194489

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top