Putin'e, Kırgızistan'dan soğuk duş: KGAÖ'nün tatbikatını iptal etti

Dikkat! bu haber “Milli Gazete” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Rusya lideri Vladimir Putin’in en güvendiği ülkeler arasında yer alan Kırgızistan lideri Sadır Caparov’dan Moskova’ya soğuk duş. 
Kırgızistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Barış Gücü Kuvvetlerinin, ülke topraklarındaki “Yok Edilemez Kardeşlik-2022” tatbikatının iptal edilmesine karar verildi.
KGAÖ, Rusya’nın öncülüğünde, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan,  Tacikistan ve Ermenistan tarafından 2002’de askeri ittifak olarak kurulmuştu.
Geçen ay sınır anlaşmazlığı yüzünden Tacikistan ordusu Kırgızistan’ın köylerine saldırarak 70’e yakın Kırgız vatandaşını katletmişti. Tacik ordusu ayrıca Kırgız köylerini yakmıştı. Bunlar yaşanırken, Moskova dahil hiç bir ülke sesini çıkarmamıştı.
Kırgız halkı, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün işlevsizliğini eleştirmişti.  
Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuran Niyazaliyev, Ermenistan’da 7 Ekim’de yapılan toplantıda, KGAÖ üye ülkeleri arasında çatışmaları önlemek için örgütün tüzüğünde değişiklik yapılmasını önermişti….

Devamını okumak için: https://www.milligazete.com.tr/haber/12345225/putine-kirgizistandan-soguk-dus-kgaonun-tatbikatini-iptal-etti

Kaynak :
https://www.milligazete.com.tr/haber/12345225/putine-kirgizistandan-soguk-dus-kgaonun-tatbikatini-iptal-etti

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top